Ana Sayfa MEMURLAR 8 Nisan 2018 50 Görüntüleme

ÖLÜM MAZERETİNE DAYALI İZİNLER EN GEÇ NE ZAMAN KULLANILABİLİR?

ÖLÜM MAZERETİNE DAYALI İZİNLER EN GEÇ NE ZAMAN KULLANILABİLİR?

Devlet memurları, bazı yakınlarının ölümü halinde istekleri üzerine 7 güne kadar mazeret izni kullanabiliyor.

Ölüm mazeretine dayalı izinlerin ne zamana kadar kullanılabileceği konusunda ise memurlarda bazen tereddüt oluşabilmektedir.

Ölüm izni

Memurlara tanınan izin hakları arasında, belli bir mazerete bağlı olarak ve memur tarafından istenmesi halinde kullandırılması zorunlu olan mazeret izinleri de yer almaktadır.

Mazeret izni kullanmayı gerektirecek haller arasında, memurun bazı yakınlarının ölümü de yer almakta ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenlemeye göre;

-Eşi ya da çocuğu ölen memura isteği üzerine 7 güne kadar,

-Eşinin ya da kendisinin ana, baba veya kardeşi ölen memura isteği üzerine 7 güne kadar

mazeret izni verilmesi zorunluluk arzetmektedir.

Ölüm nedeniyle mazeret izni kullanımı

Ölüm olayına istinaden verilen mazeret izninin kullanılabilmesi, memurun ölüm mazereti kapsamındaki yakınlarından birinin (veya birden fazla yakınının) ölümü halinde mümkün olabilmekte ve mazeret izni hakkına ölüm olayı ile birlikte hak kazanılmaktadır.

Ölüm mazeretine bağlı mazeret izinin başlangıç tarihi konusunda Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşlerde, ölüm nedeniyle alınacak mazeret izninin ölüm olayının gerçekleştiği tarihten itibaren başlayacağı ifade edilmiştir. DPB görüşü için tıklayınız …

Uygulamadaki sorun

Ölüme bağlı mazeret izninin ölüm olayının gerçekleştiği tarihten başlatılması, Kanunla tanınan bu izin haklarının bazı durumlarda memurlar tarafından kullanılamaması durumunu da yaratabilmektedir. Örneğin, birlikte geçirdikleri bir kazada eşi ölen ve kendisi de hastanede yatarak tedavi görev memur, eşinin ölümünden dolayı mazeret iznini kısmen ya da tamamen kullanamayacaktır.

Bu nedenle, Kanunla tanınan mazeret izni hakkının tam olarak kullanılamaması veya bu hakkın kullanımında memurlar arasında eşit olmayan durumların ortaya çıkmasının önlenmesi bakımından, ölüm olayına bağlı mazeret izinlerinin başlangıç tarihi olarak, ölüm olayının gerçekleştiği tarihin değil de ölüm olayından sonra memurun görevde olacağı ilk günün alınmasının daha uygun olacağını düşünmekteyiz.

Kaynak: memurunyeri.com

Tema Tasarım | Osgaka.com