Ana Sayfa SINAVLAR 9 Nisan 2018 33 Görüntüleme

2018 EKPSS başvurusu ne zaman? 2018 EKPSS kuralı değişti son dakika

2018 EKPSS başvurusu ne zaman? 2018 EKPSS kuralı değişti son dakika

Engelli KPSS ve Engellilerin Devlet Memurluğuna alınmaları hakkında yönetmelikte değişiklik yapıldı Buna göre kura yöntemiyle memur olmak isteyenlerin kayıtları 2 yılda bir alınacak. Kura kaydı yaptıran adaylar dört sene içinde gerçekleştirilen engelli memur alımlarına başvurabilecek.

Yani EKPSS sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren iki yıl içerisinde yapılacak sınava kadar geçerliyken, bu sonuçlar dört yıla kadar uzatıldı.
Ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunu engelli adayların memurluğa yerleştirilmesinde EKPSS’de alınan puanlar kullanılırken; yerleştirilmelerde geçerliliği devam eden birden fazla EKPSS puanı bulunan kişinin en üst eğitim düzeyinden almış olduğu en yüksek EKPSS dikkate alınacak. İlan edilen kadrolarda da aynı kadroyu tercih edenlerin puanı eşitse diploma tarihinde önce mezun olmuş olana, mezuniyet tarihi de aynıysa yaşı büyük olana öncelik tanınacak.

2016 yılında yapılan EKPSS sonuçları ile kura kayıtları yapıldığı tarihten itibaren dört yıl geçerli olacak.

Bu sene EKPSS, 22 Nisan 2018’de yapılacak. Sınava başvurular ise 6-21 Şubat 2018 tarihinde yapılacak. Sınav sonuçları 17 Mayıs 2018’de açıklanacak. Bundan sonra ise engelli memur adayları 2-16 Mayıs arasında kuraya başvuracak.

Bu yılın birinci dönem kadro yerleştirmeleri de 8-16 Mart 2018 arasında yapılırken, ikinci dönem kadro yerleştirmeleri daha sonra duyurulacak.

EKPSS’ye sınava girebilmek için % 40 üzeri engel oranı bulunması gerekiyor. EKPSS’ye ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olan engelliler girebiliyor. Eğtim sistemine göre ilkokul ve ortaokul ve ilköğretim mezunları EKPSS kura yerleştirmelerine katılabiliyorlar. Kuralar ise noter huzurunda yapılıyor. EKPSS yerleştirmelerinde özel hükümler haricinde, yerleştirme yapılmasını talep edecekleri kadrolar için üst yaş sınırı tespit edemiyor.

Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler EKPSS’ye başvurabilir.

EKONOMİŞirket kurmak tek adımda yapılacak

EKONOMİİşte emeklilik hesaplama formülü

EKONOMİBitcoin eridi

İlginizi çekebilir

Samuraylar İstanbul’a geliyor

Samuraylar İstanbul’a geliyor

Tema Tasarım | Osgaka.com