Ana Sayfa SENDİKA 9 Nisan 2018 38 Görüntüleme

Aralık Ayı Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Memur-Sen Tarafından Açıklandı

Aralık Ayı Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Memur-Sen Tarafından Açıklandı

Aydınlanma madde fiyatında ise Aralık ayında Kasım ayına göre herhangi bir değişim yaşanmadı.

Eğitim ve Ulaşım Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,37’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Kasım ayına göre değişimin yüzde 6,51 artışla yazım ve çizim kağıtları, yüzde 3,74 artışla futbol topu madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 4,76 azalışla Umreye gidiş ücreti, yüzde 3,51 azalışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,75’lik bir artış olduğu belirlendi.  Kasım ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 4,8 artışla kargo gönderme ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,29 azalışla araba kiralama ücreti madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Aralık ayında Kasım ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,30’luk bir artış gözlenirken; Aralık ayında Kasım ayına göre barınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,56’lık bir artış oldu.

Aralık ayında Kasım ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,24’lük bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimin yüzde 3,25 artışla derece madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte sağlık madde fiyatlarında Kasım ayına göre yüzde 5,46 azalışla numaralı gözlük cam ve çerçevesi madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Haberleşme Ve Giyim Fiyatlarında Düşüş Yaşandı

Aralık ayında Kasım ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,13’lük bir düşüş olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Kasım ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,04 azalışla telefon ekipmanları ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Aralık ayında Kasım ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 1,73’lük bir düşüş gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Kasım ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 2,74 artışla örgü yünü, yüzde 2,07 artışla kadın çizmesi madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Kasım ayına göre yüzde 8,36 azalışla kadın ceketi, yüzde 7,71 azalışla elbise, yüzde 6,96 azalışla gömlek madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 1,45’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Kasım ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 4,05 artışla tuvalet kağıdı madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Kasım ayına göre yüzde 0,16 azalışla saç bakım ürünleri madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 1,44’lük bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Kasım ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 2,76 artışla pencere (pvc), yüzde 0,29 azalışla yangın, hırsızlık ve diğer afetler için sigorta madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Tema Tasarım | Osgaka.com